Prečo nahrádzať metódu, ktorá je overená už 150 rokov? Zameranie na betón vystužený vláknami
Železobetón je jedným zo základov modernej spoločnosti. Nielen obrazne, ale aj doslova.
Ako všetci vieme, betón je sám o sebe mimoriadne pevný materiál. Ak je zaťaženie rovnomerne rozložené po povrchu, dokáže odolať extrémne vysokým zaťaženiam.
Ak však zaťaženie pôsobí v menších bodoch alebo ak na konštrukciu pôsobí ťahové napätie, znáša to veľmi zle a praská ako sklo.
Oceľová výstuž rieši tieto obmedzenia betónu, pretože výrazne zvyšuje jeho pevnosť v ohybe a rozkladá napätia vznikajúce pri bodovom zaťažení.
Spôsobuje však úplne nový problém: korózia oceľovej výstuže je najčastejšou príčinou znehodnotenia betónu.
Všetci vieme, že nechránená oceľ koroduje.
Hrdza, ktorá sa tvorí na jej povrchu, má potenciál enormne zväčšiť svoj objem a roztiahne okolitý materiál tak, ako ľad roztiahne sklo.
Oceľ uložená v betóne je chránená na viacerých frontoch: betónový kryt zabraňuje prístupu vlhkosti a kyslíka, úhlavných nepriateľov betonárskej ocele, a oxidu uhličitého, látky, ktorá je najviac zodpovedná za koróziu betónu.
Ďalšou obrannou líniou je alkalické prostredie. pH alkalického betónu vytvára okolo výstužnej ocele tenkú vrstvu oxidu, ktorá zabraňuje ďalšej korózii.
Tieto ochranné systémy fungujú, pokiaľ je betónová vrstva pokrývajúca oceľ dostatočne hrubá a nepoškodená.
Nie každý však vie, že betónové spojivo sa časom výrazne zmenšuje, pretože z konštrukcie uniká voda: časť z nej betón využíva na spojenie cementu a veľká časť sa vyparuje.
Toto zmršťovanie spôsobuje napätie, ktoré v mnohých prípadoch spôsobuje praskanie betónu. Často vznikajú mikrotrhliny, ktoré nie sú viditeľné okom, a niekedy sú trhliny – aj niekoľko milimetrové – viditeľné z diaľky.
To sú medzery v štíte.
Cez trhliny môže do výstužnej ocele preniknúť voda, kyslík, oxid uhličitý a iné agresívne látky.
Tretím nepriateľom betónu je soľ. Chloridové ióny, ktoré sa dostávajú do konštrukcie pri použití rozmrazovacích solí, spôsobujú brutálne poškodenie betónu aj výstužnej ocele, ktorú obsahuje.

Úlohou je preto zabrániť prenikaniu týchto škodlivých látok do konštrukcie, t. j. zabrániť vzniku mikrotrhlín na povrchu a prístupu železa.
Na zabránenie vzniku trhlín bolo vyvinutých mnoho prísad. ArmoTec makrovlákno je jedným z nich, ale nie je určené len na prevenciu prasklín. Makrovlákna možno použiť aj pri statických výpočtoch a rozložení zaťaženia, ktoré je jedným z najslabších článkov nevystuženého betónu.
A ak zabraňuje vzniku trhlín spôsobených zmršťovaním počas vytvrdzovania a pomáha pri rozložení zaťaženia, prečo vôbec používať výstužnú oceľ?
Je to preto, že keď je betónová konštrukcia vystavená zaťaženiu ohybom, samotné makrovlákno nemôže nahradiť výstužnú oceľ. Ale keď sa výstužná oceľ použije na rozloženie zaťaženia, môže.
V prípade týchto konštrukcií sa môže použiť betón vystužený vláknami, ktorý nahradí výstužnú oceľovú sieť:
- betónové prefabrikáty
- podlahy
- schody na zemi
- príjazdová cesta
- doska na zemi (s určitými obmedzeniami)
- šachty
- plnenie kameňov saluk
- chodníky
- atď.

A ak nie sú žiadne trhliny a žiadna výstužná oceľ, potom môže byť hrúbka betónu menšia, pretože nepotrebujete ďalších 40 až 50 mm len na zakrytie výstužnej ocele, pretože nie je v konštrukcii.
A ostatné výhody sú len čerešničkou na torte:
Betón vystužený vláknami vystužuje betón v troch rozmeroch, v každom bode betónu. Sieť je len v jednej rovine.
Výrazne to urýchľuje výstavbu. Dosahuje sa to nahradením pracovných postupov spojených s výstužnými oceľovými sieťami.
Vďaka nemu je práca bezpečnejšia tým, že sa eliminujú nehody vyplývajúce z používania výstužnej ocele.
Ak chcete ísť novou cestou namiesto zastaranej, príďte si objednať ArmoTec za dve minúty a už pozajtra môžete betónovať.
Práca s ním je jednoduchá. Jednoducho ho pridáte do miešačky na betón, žiadna preprava, žiadne balenie, žiadna montáž železa, žiadne problémy.
Ľahko sa vŕta do vláknobetónu, žiadná zlomenie vrtáka.
Oveľa lacnejšie ako výstužná oceľová sieť.
Zanecháva oveľa menšiu ekologickú stopu. Vyrába sa a prepravuje za zlomok environmentálneho vplyvu výstužnej siete. Okrem toho, ak ňou nahradíte oceľ, môžete znížiť množstvo výstužnej ocele chrániacej pred koróziou, čo predstavuje ďalší významný príspevok k životnému prostrediu.
Toto sú dôvody, prečo sa začal odchod starej dobrej ocele do dôchodku.
Ak chcete ísť novou cestou namiesto zastaranej, príďte si objednať ArmoTec za dve minúty a už pozajtra môžete betónovať.
Železobetón – betónovanie jednoduchšie a lacnejšie
Príďte sa presvedčiť o výhodách betónu vystuženého vláknami za minútu: pozrite si video o statických makrovláknach ArmoTec