Alebo: máme armovať poter alebo nie? Existuje iné riešenie?
Večná dilema je, či podklad armovať alebo nie. Môj drahý priateľ Gabi Gulyás, jeden zo skutočných guru zhotovovania poterov v Maďarsku, mi povedal: „Levi, betónový poter nemusíš armovať“.
Viem, že to nie je potrebné, t. j. nie je to požiadavka. Poter bez trhlín môžete urobiť aj bez železnej siete. Je to len riskantné.
Príslušná norma stanovuje hrúbku podkladu (poteru) na 6 cm. Bohužiaľ, táto hrúbka (tenkosť) betónu nesie so sebou veľké riziko. Okrem toho sme v mnohých prípadoch nútení použiť tenší prierez podkladového betónu.
Často je potrebné vyrobiť betónový poter s tenkosťou až 4 – 5 cm (v extrémnych prípadoch až 30 mm).
Často počúvam: „Nebude tam žiadne vážne zaťaženie, je to len poter miestnosti, nemôžeme vyrobiť podkladový betón hrubší ako 4 cm. Nepotrebujeme železnú sieť v potere“. Dobre, ale tento 4 cm tenký poter, je položený na 8 cm hrubej „kročajovej“ izolácii. A neočakávajú, že sem za 5 rokov budú tlačiť klavír, ktorý by mohol pokojne vážiť až 400 kg. Stojí na troch nohách, ktoré tlačia na zástrčky na ploche 2 – 4 cm2, pričom hmotnosť jednej nohy je 133 kg.

Ťažšia skriňa plná kníh alebo manželská posteľ pre manželov, v ktorej mama a otec žonglujú so svojimi 80-100 kilogramami, tiež zaťažuje substrát na veľmi malom mieste.
Alebo zvážte podlahu garáže. Priemerná hmotnosť auta je 1500 kg. Zaťaženie sa prenáša v štyroch bodoch: cez pneumatiky. Tie majú priemernú plochu 100-150 cm2 cm, takže v tomto prípade sa v porovnaní s prípadom klavíra prenáša len 10 kg na plochu 4 cm2. Auto sa však v garáži pohybuje, takže zaťaženie na podklad pôsobí v rôznych bodoch.
Rozloženie zaťaženia je jedným z dôvodov potreby železnej siete v podkladovom betóne, ale nie je to jediný dôvod.
Môžete použiť aj oveľa jednoduchšiu metódu: statický nosník na vystuženie podkladu.
Gabi mal pravdu v tom, že ak on alebo odborník jeho kalibru zhotoví podklad na stanovenú hrúbku, potom betónový poter nepotrebuje železnú sieť. Žiaľ, často sa však stáva, že problémom nie je len hrúbka betónu, ale aj kvalita povrchovej úpravy, nedodržanie odborných noriem alebo nedostatočná kvalita materiálov. Preto hovorím, že železnú sieť v betónovom podklade potrebujete, ale ešte lepším riešením je nahradiť výstužnú oceľovú sieť statickým makrovláknom.

Ťažkosti spojené s používaním výstužných oceľových sietí.
Použitie železnej siete však značne sťažuje prácu výrobcovi podkladu, najmä ak je prierez tenký.
Výstužnú sieť nemožno len tak hodiť na zem a zaliať betónom. Nemá to zmysel, je to plytvanie peniazmi. Sieť musíte osadiť na správne miesto na betónovom priereze a musíte na to použiť dištančné podložky. Dištančné podložky majú za úlohu vyvýšiť výstužné prúty, aby ich betón mohol správne obaliť, a tak plniť svoju úlohu absorbovať ohybové a ťahové sily, na ktoré je betón veľmi slabý.
Ak takto zdvihnete pletivo, v skutočnosti sa z veľkej časti vynesie do vzduchu. Keď príde betón, musíte sa na ňom pohybovať. Sieť s hrúbkou 4 mm a rozmermi 150 × 150 mm je nielen príliš tenká, ale nemôžete po nej ani chodiť. V čase, keď budete betón liať, bude stočená hore a dole a jej poloha v betóne nebude nikde tam, kde ste zamýšľali.
Cena 5 sietí je stále primeraná, ale nemusí byť dostatočne pevná. Sieť s rozmermi 6x100x100 vydrží plnú polovicučloveka a nebude sa pod vami prehýbať. Cena 8 železnej siete je stále oveľa zaujímavejšia pre počet ľudí, ktorí sa pozerajú na dno. Má to však svoju cenu. Neviem o žiadnej lacnej betónovej sieti. (Betónová sieť OBi? Myslím, že to necháme tak 😅).
Ak sa nechcete v betónovom potere trápiť so železnou sieťou, ale chcete pevný betón, ktorý nepraská a vydrží záťaž, použite statické makrovlákno.
Makrovlákno možno vo väčšine prípadov použiť ako náhradu betonárskej výstuže, ak je jeho úlohou rozložiť zaťaženie a zabrániť vzniku trhlín.
Okrem toho, že sa s ním betón zalieva oveľa ľahšie ako so železnou sieťou, má mnoho ďalších výhod.
- Vystužuje betón v troch rozmeroch, v každom bode betónu. Sieť je len v jednej rovine.
- Znižuje zmršťovacie trhliny na nulu. To znamená, že počas tvrdnutia betónu nemôžu vzniknúť žiadne trhliny, čo vedie k oveľa väčšej odolnosti betónu.
- Výrazne urýchľuje výstavbu. Dosahuje sa to nahradením pracovných postupov spojených s výstužnou oceľovou sieťou.
- Zvyšuje bezpečnosť práce tým, že eliminuje nehody vyplývajúce z používania výstužnej ocele.
- Ľahko sa prepravuje. 500 kg výstužnej oceľovej siete možno nahradiť 25 – 50 kg ArmoTecku, ktorý namiesto nákladného auta doručí aj poštár.
- Práca s ním je jednoduchá. Jednoducho ho pridáte do miešačky na betón, žiadna preprava, žiadne balenie, žiadna montáž železa, žiadne problémy.
- Nevyžaduje takmer žiadnu pracovnú silu.
- Žiadna korózia. Jednou z najväčších nevýhod železobetónu je, že po určitom čase začne kvôli kyselinám korodovať aj oceľ zaliata v betóne. Cez drobné mikrotrhliny v betóne sa do nej dostáva kyslík a vlhkosť, ktoré začnú rozkladať celý betón. Statické makrovlákno to úplne eliminuje.
- Betón vystužený vláknami sa ľahko vŕta, nevznikajú žiadne trhliny pri vŕtaní.
- Je oveľa lacnejší ako výstužné oceľové siete
- Zanecháva oveľa menšiu ekologickú stopu. Vyrába a prepravuje sa za zlomok environmentálneho dopadu výstužnej siete. Okrem toho, ak ňou nahradíte oceľ, môžete znížiť množstvo protikoróznej výstužnej ocele, čím ďalej významne prispejete k ochrane životného prostredia. Ak vám záleží na životnom prostredí, toto je váš materiál.
- Najmenej 50 % betónových konštrukcií sa používa na ochranu výstužnej ocele pred koróziou. V prípade makrovlákna to nie je potrebné, takže množstvo betónu sa môže výrazne znížiť.
Ak chcete betónovať jednoduchšie a lacnejšie, kliknite sem:
Beton Booster
Teraz už viete, že ak použijete statické makrovlákno, posilňovač železa v betónovom podklade naozaj nepotrebujete.