Kompozitné materiály vystužené vláknami sa osvedčili na nespočetných miestach na celom svete.
Kompozitné materiály s uhlíkovými vláknami majú výrazne lepšie vlastnosti ako ich oceľové predchodcovia. Získali vedúce postavenie vo svete konštrukcie špičkových automobilov a Formula 1 je bez nich nepredstaviteľná.
Betón ide rovnakou trajektóriou, ale tempo vývoja v tomto odvetví je tiež nepredstaviteľné. Vláknobetón je len jedným z nich.

Už dnes dokážu vyrábať „inteligentný“ betón, ktorý je schopný samoregenerácie: mikrotrhliny, ktoré vznikajú počas zmrazovacích a rozmrazovacích cyklov, sa automaticky vyplnia prímesou, takže z mikrotrhlín nevznikajú väčšie trhliny.
Betón sa zvyčajne považuje za horninu, ktorá vydrží večne, ale to zďaleka nie je pravda.
Betón je veľmi tuhý materiál, ktorý sa ľahko láme ohybovými silami. Preto bol vynájdený železobetón: oceľové štruktúry v betóne výrazne zvýšili pevnosť betónu v ohybe a tlaku.
Jednou z nevýhod železobetónu je korózia a ďalšou je, že nepostihuje celý prierez betónu. Preto sa počas vytvrdzovania čerstvého betónu a potom počas zmrazovacích cyklov vytvárajú na povrchu betónu malé trhliny, do ktorých preniká voda a zväčšujú sa: drobné trhliny prerastajú do veľkých trhlín.
Keď je výstužná oceľ vystavená vlhkosti a už sa otvorila kyslíku, korózia betónu sa urýchľuje a za niekoľko rokov môže spôsobiť výsledok, ktorý je znázornený na obrázku vyššie.
Čo môžeme očakávať v budúcnosti? Revolúcia vláknobetónu.
Vysokoúčinné betóny vystužené polypropylénovými vláknami, ktoré sa začali presadzovať pred niekoľkými desaťročiami, sú jednoznačne betónom budúcnosti.
V niektorých prípadoch môžete nahradiť aj výstužné oceľové siete pri domácej betonáži. Pozri tu: https://betonbooster.sk/produkt/armotec-40-mm-1-kg/
ArmoTec je jedným z takýchto materiálov. Nielenže je odolný voči korózii, ale pôsobí v celom priereze betónu, v mieste spoja nevznikajú trhliny a pohyb spôsobený teplotnými dilatačnými cyklami v priebehu rokov je v betóne vyrobenom s ArmoTecom trvalejší.
Výsledkom je, že betón bude oveľa odolnejší a nebude praskať.
Doteraz sa betón vystužený vláknami používal najmä v priemysle, ale teraz je veľmi ľahko dostupný aj pre domácu betónovú dlažbu.
Túto stránku sme vytvorili preto, aby si každý mohol objednať statické makrovlákno potrebné na betónovanie z domu a do dvoch dní mohol mať pripravený odolný betón s byvolou chrbticou. Rýchle, jednoduché a cenovo dostupné.
Pozrite si ju tu: https://betonbooster.sk/produkt/armotec-40-mm-1-kg/
Za chvíľu sa dozviete, čo tento materiál dokáže: Výhody betónu vystuženého vláknami
S priateľstvom:
Levente Siposs
Podporovateľ trvanlivých renovácií