Ako začať betónovať terasu? Aké prípravy je potrebné vykonať? Ako sa bude pri betónovaní terasy vytvárať vrstva?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdeme odpovede. Ukážeme vám, aké sú najčastejšie nástrahy a ako sa im vyhnúť.
Terasa je miestom na príjemné trávenie voľného času, ako je napríklad leňošenie pri pive alebo limonáde, zdokonaľovanie grilovacích zručností 😃 kŕmenie hladnej rodiny a priateľov.
Od nekonečne jednoduchých a praktických riešení až po komplikovanejšie, fantazijné verzie. Všetky majú jedno spoločné: používame ich často, preto chceme, aby vydržali a dobre vyzerali.
Navyše môžu výrazne zväčšiť podlahovú plochu vo vašom dome.
Nebudeme vám ukazovať rôzne veľkolepo zdobené terasy, ani pôdorysy. To, čo sa tu dozviete, sú užitočné informácie o výstavbe betónových terás:
- Čo treba urobiť, než sa do toho pustíte?
- Aké nástroje a materiály budeme potrebovať?
- Ako sa bude vrstviť?
- Aké kroky sú potrebné na vydláždenie terasy?
Tento článok má pomôcť nielen tým, ktorí si robia betónovanie sami,
ale aj pre tých, ktorí si najímajú zhotoviteľa. Dnes už to nie je tak, že si zistím, čo chcem, nájdem odborníka, poviem mu to, on to perfektne urobí, ja mu zaplatím a všetci sú spokojní.
Ak chcete dokonalé riešenie na prvýkrát, nie je na škodu si tieto veci uvedomiť, či už si to robíte sami, alebo si to necháte urobiť. Budete vedieť, čo môžete očakávať: koľko práce si to vyžiada a aké budú náklady.
Najdôležitejšou vecou, ktorú treba urobiť pred betónovaním terasy, je jej naplánovanie.
Zvážme, kde v dome ju bude najlepšie umiestniť. Chcete mať priamy prístup z domu na terasu, alebo by mala byť umiestnená trochu ďalej? V druhom prípade by ste ju dokonca mohli nazvať filagóriou, ale to nič nemení na spôsobe jej výstavby.
Terasu môžete postaviť len na dostatočne stabilnom podklade.
Rozhodnite sa, aký tvar má mať, koľko ľudí chcete pojať a na akú činnosť ju chcete využívať. Chceme, aby bola krytá alebo nekrytá, a budeme používať mobilné prístrešky?

Keď sme pripravení, navrhnime terasu aspoň v obrysoch:
- Urobte si nákres v mierke z pohľadu zhora,
- a plán rozmiestnenia.
Návrh je dôležitý aj preto, aby konečný výsledok, horná rovina terasy, bol tam, kde ho chceme mať. Ak je hneď vedľa domu, konečná úroveň by mala byť trochu pod terasovými dverami. Ak si to terén vyžaduje, možno bude potrebné vybudovať aj schody, aby ste sa na terasu dostali z domu.
Budete si tiež musieť vytvoriť plán vrstevníc, aby ste vedeli, kde začať (ako hlboko dole), aby ste sa dostali tam, kam chcete.
Toto sú nástroje a materiály, ktoré môžete potrebovať pri betónovaní terasy:
- nivelačná páska na určenie výšky každej úrovne.
- Budete potrebovať vodováhu,
- meter,
- ceruzku,
- dosky na debnenie,
- pílku,
- klince,
- lopatu,
- vedro,
- murárska lyžica,
- trakař,
- drvený kameň alebo štrk na výrobu podstielky,
- vibrátor na obkladačky (a prípadne podbíjacia žaba)
- miešačka na betón, ale ak môžete, prineste si betón namiešaný v továrni,
- cement, štrk a vodu na domáce miešanie,
- ak chcete trvanlivý a ľahko miešateľný betón, superplastikátor Vip-Rex SF, ktorý zníži množstvo vody na miešanie na polovicu,
- výstužnú oceľovú sieť, ale ak sa s tým nechcete trápiť, potom statickú makrosieť ArmoTec, ktorá nahradí pletivo,
- drapák, ktorý sa používa na ťahanie betónu a tvarovanie povrchu,
- možno dobrá stierka na betón
- Fólia, ktorou betón po dokončení zakryjete.
Vrstvenie betónovania terasy
Základom vašej terasy môže byť šindľový podklad, čo je 20 až 25 cm široký betónový podklad hlboký asi 80 cm pozdĺž okraja budúcej terasy. Vo väčšine prípadov však postačí urobiť takzvaný podsyp, alebo zrkadlo, pre betónovú dosku budúcej terasy. Ide o vrstvu drveného kameňa s hrúbkou asi 15 – 20 cm, v dobrých prípadoch s rôznou veľkosťou zrna, zhutnenú, v menej dobrých prípadoch so štrkom. Na zhutnenie použite v závislosti od pôdnych podmienok vibrátor na dlaždice alebo ubíjaciu kladku.
Betón sa ukladá na riadne zhutnený a pokiaľ možno hladko opracovaný podklad, ktorý by mal mať hrúbku aspoň 10 cm a najlepšie betón pevnosti C20-25.
Ak sa chystáte použiť lepenú dlažbu, určite ju budete musieť zaizolovať a dokonca jej dať betónový podklad, ak nechcete, aby sa kameň neskôr odlupoval z povrchu.
Povrch terasy by mal byť šikmý. Sklon by mal byť minimálne 1,5 %, ale 2 % sú istota.
Ak ju nebudete dláždiť, je vhodné zabezpečiť jej určitú ochranu, aby mohla absorbovať čo najmenej vlhkosti.
Postačí aj moridlo na betón alebo nejaký odolný hydroizolačný prostriedok. Ak použijete superplastikum Vip-Rex SF,nielenže sa bude betón ľahšie rozprestierať, ale aj zhutňovať a konečným výsledkom bude betónová konštrukcia, ktorá je odolná voči mrazu a pomerne vodotesná.
Pracovný postup pri betónovaní terasy
Po určení miesta terasy vyčistite plochu. Začnite s výkopom miesta pre lôžko do hĺbky, ktorá umožní zasypanie, aby sa konečná úroveň betónovania terasy dostala na miesto.
Začnite zasypávať lôžko. Ak je to možné, urobte to v dvoch vrstvách a obe vrstvy dôkladne zhutnite.
Po dokončení zásypu a rozhodnutí o výstužnej oceľovej sieti je čas na jej umiestnenie. Výber 4 mm siete s rozstupmi 150 × 150 nemá zmysel a počas betonáže po nej nebudete môcť chodiť. Náš betón sa dá správne vystužiť 5 alebo 6 mm okami s rozstupom mriežok 100×100. Keď je sieťovina na mieste, treba ju o niekoľko centimetrov vzpriamiť, aby sa mohla dostať pod betón.
Ak sa nechcete trápiť so železnou sieťou, oveľa jednoduchším riešením je použitie statického makrovlákna, ktorá pri správnom dávkovaní môže nielen nahradiť výstužnú oceľovú sieť, ale aj výrazne zjednodušiť a zlacniť betonáž terasy. Okrem toho bude konečným výsledkom oveľa odolnejšia terasa, vystužená v troch rozmeroch – v každom bode betónu.

Budeme musieť vybudovať debnenie, aby sme zabránili zatekaniu betónu. Debnenie udá konečnú veľkosť a tvar našej terasy. A hornú časť debnenia môžeme zarovnať s hornou rovinou terasy.
Poďme vyliať betón. Dávajte pozor, aby ste na betón nepoužili príliš veľa vody. Množstvo vody môžeme znížiť až o polovicu pridaním superplastikátora Vip-Rex SF. Získate tak veľmi dobre roztierateľný a mrazuvzdorný betón.
Nadmerné zalievanie vedie k vzniku trhlín. Žiadne železné alebo betónové výstužné vlákna nedokážu zabrániťvzniku trhlín, ak je betón premočený.
Zhutnite betón, použite ihlový vibrátor.
Nezabudnite na vyššie uvedený sklon povrchu.
Keď skončíte s vylievaním terasy, ešte nie ste hotoví.
Je dôležité betón dokončiť. Ak bol povrch betónu dostatočne utiahnutý, aby sa zabránilo prilepeniu fólie, potom ho zakryte. Tým ho ochránite pred prípadným dažďom a zabránite jeho vysychaniu, ktoré môže viesť k spáleniu betónu a dokonca k jeho úplnému zničeniu. Osobitnú pozornosť tomu treba venovať najmä v horúcom počasí. Musíme zabezpečiť dostatočný prísun vody, a to aj niekoľkokrát denne počas 8 až 10 dní. Polievanie betónu by sa nemalo vykonávať polievaním z hadice! Povrch by sa mal postrekovať. Pri betónovaní v chladnom počasí treba venovať pozornosť ochrane povrchu betónu.
Debnenie sa môže odstrániť po niekoľkých dňoch. Ak ste použili vláknitú výstuž, nemusíte sa obávať odlomenia okraja a prípadné strešné podpery sa budú vŕtať oveľa ľahšie. Nemusíme sa obávať vŕtania do výstuže a prípadného zlomenia vrtáka.
Nestabilný podklad
Môže dôjsť k následnému zhutneniu pôdy alebo minimálnemu pohybu z iných dôvodov. V takom prípade sa vaša pokládka bude pohybovať spolu s ňou. Preto v oblastiach, ktoré sú buď na ílovitých pôdach s premenlivým objemom, alebo kde možno očakávať pohyb z iných dôvodov, by sa mal položiť komplexnejší základ. To isté platí pre vyplnené plochy alebo terasy na svahovitom, naklonenom teréne. Dôrazne sa odporúča, aby ich skontroloval a navrhol profesionálny architekt.