Najznámejšie prísady do betónu vystuženého vláknami sú oceľové vlákna, oceľová vlna, sklenené vlákna, makrovlákna a mikrovlákno.
Čo však o nich musíte vedieť a ako si ich vybrať?
Pridávanie vlákien do betónu nie je moderný vynález. Používa sa už desaťročia a je to neustále sa vyvíjajúca inovácia.
Pridávanie vlákien do betónu nie je moderný vynález. Používa sa už desaťročia – podobne ako oceľové vlákna – a je to neustále sa vyvíjajúca inovácia.
Používanie vlákien do betónu upravuje norma MSZ EN 14889. Časť 1 sa vzťahuje na oceľové vlákno a časť 2 na syntetické vlákna.
Čo by sme mali v krátkosti vedieť o vláknach?
Vlákna možno rozdeliť najmä do dvoch skupín.
- Vlákna, ktoré redukujú trhliny spôsobené zmršťovaním čerstvého betónu.
- Vlákna, ktoré zvyšujú zvyškovú pevnosť v ťahu zatvrdnutého betónu.
Posledné menované zvyčajne spĺňajú obe požiadavky.
Mikrovlákna (vlákna tenšie ako 0,3 mm) nie sú staticky škálovateľné a nemajú vplyv na zvyškovú pevnosť betónu.
Oceľové vlákno
Tenké oceľové vlákno, ktoré znižuje sklon k praskaniu pri zmršťovaní. Nanešťastie ľahko koroduje, je náchylné na zhlukovanie a na to, aby bolo účinné, sa musí aplikovať v pomerne veľkých množstvách. To však môže spôsobiť, že sa v betóne vytvoria malé dikobrazy, ktoré nielenže poškodia betónovú metlu, miešačku alebo betónové čerpadlo, ale aj spochybnia konečný výsledok kvôli nerovnomernému rozloženiu v betóne. Pozri tu

Sklenené vlákna
Používajú sa najmä na zníženie zmršťovacích trhlín počas tvrdnutia betónu. Sú nekorozívne a ľahké. Nie sú však staticky škálovateľné a nezlepšujú konečnú pevnosť betónu.

Monovlákna
Podobne ako sklenené vlákna sa používajú na zabránenie vzniku trhlín z počiatočného zmrštenia.

Fibrilované vlákna
Mikrovlákna vyrobené špeciálnym postupom, ktoré nie sú staticky škálovateľné, ale v niektorých prípadoch sa môžu použiť ako náhrada za výstužnú oceľ.

Staticky škálovateľné vlákno, ktoré tiež zvyšuje zvyškovú pevnosť betónu v ťahu a ohybe a znižuje alebo eliminuje vznik trhlín v dôsledku počiatočného zmrašťovania.
Oceľové vlákna
Zlepšujú väčšinu vlastností betónu. Majú veľmi dobrý vplyv na pevnosť v ťahu a ohybe, únosnosť a únavovú pevnosť.
Ich nevýhodou je, že spôsobujú koróziu a poškodzujú kolesá vozidiel. Verzie odolné voči korózii sú veľmi drahé. Ťažko sa miešajú a môžu poškodiť zariadenia na miešanie betónu. Ich distribúcia v betónovej zmesi je nebezpečná a hrozí riziko zhlukovania.

Makrovlákna
Vysokoúčinné syntetické vlákna s minimálnym priemerom 0,3 mm a dĺžkou 20 – 60 mm. Ich pridanie do betónu výrazne zvyšuje životnosť, húževnatosť a zvyškovú pevnosť betónu v ťahu a ohybe. Ich povrch je rebrovaný alebo vlnitý, čo zvyšuje ich odolnosť proti vytrhnutiu.

Môžu sa použiť ako náhrada za výstužné oceľové siete v nasledujúcich prípadoch:
- základové dosky (ľahké domy)
- betónové prefabrikáty
- betónový poter
- chodník
- prístrešok pre auto
- štvorcový betón
- šachty
- schody na zemi
Výhody statických makrovlákien
- vystužuje betón v 3 rozmeroch, v každom bode betónu. Sieť je len v jednej rovine.
- Znižuje zmršťovacie trhliny na nulu. To znamená, že počas tvrdnutia betónu nemôžu vzniknúť žiadne trhliny, čo vedie k oveľa väčšej odolnosti betónu.
- Výrazne urýchľuje výstavbu. Dosahuje sa to nahradením pracovných postupov spojených s výstužnou oceľovou sieťou.
- Zvyšuje bezpečnosť práce tým, že eliminuje nehody vyplývajúce z používania výstužnej ocele.
- Jednoduchá preprava. 500 kg výstužnej oceľovej siete možno nahradiť 25-50 kg Eco Fiber, ktoré namiesto nákladného auta doručí poštár.
- Ľahko sa s ňou pracuje. Stačí ju jednoducho pridať do miešačky na betón, žiadna preprava, žiadne balenie, žiadna inštalácia železa, žiadne problémy.
- Žiadna korózia. Jednou z najväčších nevýhod železobetónu je, že po určitom čase začne kvôli kyselinám korodovať aj oceľ zaliata v betóne. Cez malé mikrotrhliny v betóne sa doň dostáva kyslík a vlhkosť, ktoré začnú rozkladať celý betón. Eco Fiber tento problém úplne eliminuje.
- Jednoduché vŕtanie betónu vystuženého vláknami, žiadne lámanie vrtáka.
- Oveľa lacnejšie ako výstužné oceľové siete
- Zanecháva oveľa menšiu ekologickú stopu. Vyrába a prepravuje sa za zlomok environmentálneho dopadu výstužnej siete. Okrem toho, ak ňou nahradíte oceľ, môžete znížiť množstvo výstužnej ocele chrániacej pred koróziou, čím ďalej významne prispejete k ochrane životného prostredia. Ak vám záleží na životnom prostredí, toto je váš materiál.
- Vedecké štúdie ukazujú, že jeho použitie môže výrazne spevniť betón a dokonca nahradiť výstužnú oceľ.
- Najmenej 50 % betónových konštrukcií sa používa na ochranu výstužnej ocele pred koróziou. V prípade makrovlákna to nie je potrebné a množstvo betónu sa môže výrazne znížiť.
Pozrite si sortiment tu a objednajte si ho za dve minúty: https://betonbooster.sk