Betónové schody sú oveľa menej časté ako iné, zdanlivo jednoduchšie betónové práce a nepotrebujete na ne roky školského vzdelania, stačí dobre poznať zákutia betónových prác a potrebnú presnosť.
V tomto článku vám chceme dať niekoľko tipov, ako vyrobiť betónové schody, a ukázať vám techniku, vďaka ktorej bude stavba oveľa jednoduchšia a lacnejšia.
Je dôležité poznamenať, že sa zaoberáme len konštrukciou betónových schodov, ktoré spočívajú na zemi, t. j. nie sú samonosné. Výstavba samonosných betónových schodov si vyžaduje oveľa vyššiu úroveň odbornosti a zodpovednosti.
Ak uvažujete o výrobe betónových schodov, ale nemáte s nimi žiadne skúsenosti, prečítajte si najprv tieto články:
- Často kladené otázky pri betónovaní,
- Betónovanie doma – tajomstvo dokonalého betónu
- Pomery miešania betónu: štrk-cement-voda
- Najčastejšie chyby pri betónovaní
- a správny čas na jeho výber: Do akej vzdialenosti možno betón vyliať?
Keď už máte základné zručnosti, stojí za to povedať pár slov o používaní schodov.
Musíme definovať, kam sa chceme dostať a odkiaľ sa chceme dostať pomocou schodov. Keďže účelom schodov je umožniť nám pohodlný pohyb medzi rôznymi úrovňami, musíme určiť výšku schodov a hĺbku vstupu, aby sme pri ich používaní nespadli na brucho.
Preto je určenie uhla sklonu a počtu stupňov prvou úlohou pred výrobou betónových schodov, pričom treba poznať výšku a hĺbku stupňov.
Pri navrhovaní je dôležité zohľadniť, či bude obklad, a ak áno, aký druh obkladu, pretože obklad môže zvýšiť výšku kroku o 2-3 cm (alebo viac), takže obklad by mal byť zahrnutý do konečných hodnôt.
Pohodlná výška kroku je dobrá, ak nie je ani príliš nízka, ani príliš vysoká. Hĺbka schodíka by tiež mala byť pohodlná: mali by ste naň byť schopní umiestniť nohy.
Základná konštrukcia schodiska vyzerá ako dve výšky schodov a vstupná hĺbka medzi 60-65 cm je ideálna.
Priemerné a pohodlné záhradné schodisko má teda výšku schodu približne 15 cm a hĺbku vstupu 35 cm.
Pred položením betónových schodov na zem je základom nultý krok.
Vonkajšie schody potrebujú dobrý podklad, aby sa zabránilo ich prepadnutiu. To si vyžaduje odstránenie zeminy do hĺbky aspoň 10 – 15 cm zhutneného štrkového alebo drveného kamenného podkladu a pod spodným stupňom sa odporúča vykopať tento podklad do hĺbky 80 cm (ak robíte schody dlhšie ako 4 – 5 stupňov), bez štrkového podkladu v spodnej časti, stačí ho pri zhotovovaní betónových schodov vyplniť betónom.
Po príprave podkladu nasleduje železovanie.
To sa zvyčajne dosiahne jednou alebo dvoma vrstvami výstužnej oceľovej siete, ak nie je celé schodisko vystužené ako toto:

Výstužná oceľová sieť by mala byť umiestnená pod debnením tak, aby ju betón úplne obklopil, a pokiaľ možno nie bližšie ako 5 cm od povrchu.
Tento zdĺhavý proces však môžete pokojne preskočiť, ak použijete statické makrovlákno ArmoTec. Stačí ho len primiešať do betónu a výsledkom je mimoriadne pevný betón, ktorý je vystužený na každom centimetri.
ArmoTec tiež zabraňuje následnému praskaniu hrán schodov a deštrukcii spôsobenej koróziou výstužnej ocele. Vaše schody nebudú vyzerať takto:

Pre dokonale kompaktný a mrazuvzdorný betón použite superplastikum Vip-Rex a vytvorte schodisko, ktoré budú používať aj ďalšie generácie.
Následne sa zhotoví debnenie.
Presné debnenie je kľúčové: pri zhotovovaní betónových schodov vám pomôže vyhnúť sa rôznym výškam stupňov v rámci schodiska, rôznym hĺbkam vstupu, šikmým alebo skloneným povrchom schodov.
Na dosiahnutie dokonalej a prvotriednej povrchovej úpravy je nevyhnutné mať kvalitný betón, správny pomer miešania a dôkladnú povrchovú úpravu.
Ak to tak nie je, neexistuje žiadna super prísada, ktorá by zabránila rýchlemu pokazeniu schodov.
Použite betón s minimálnou triedou pevnosti C25/30. Ak si ho vyrobíte sami, informácie nájdete v tomto článku: Zistite si, aké sú pomery miešania betónu: štrk-cement-voda alebo si vyberte suchý betón Baumit, ktorý je dostatočne pevný.
Prajem vám dobrú prácu:
Levente Siposs
odborník na renováciu
Odhodlaný zástanca trvalej renovácie